LOADING

Type to search

Jakie są różnice między UX a UI design ?

Share

Człowiek 2w1 – UX/UI designer poszukiwany na wczoraj! Charakterystyka pracownika: dwie specjalizacje. Ale chwila, chwila, jak to dwie, jakie są właściwie różnice między UX a UI? UX (User Experience designer) oraz UI (User Interface designer).

Pojęć tych używa się często naprzemiennie i traktowane są jako synonimy lub co gorsza zlepek przypadkowych liter określających jedną profesję. Zadania jednak w obu przypadkach różnią się nieco. Oczywiście cel obu designerów jest ten sam: stworzenie przyjemnego dla użytkownika interfejsu, pod względem technicznym i wizualnym.

Kim jest UX designer?

UX designer zajmuje się głównie badaniem potrzeb użytkowników oraz analizą oczekiwań klienta wobec produktu. Jego zadaniem jest zrobienie wszystkiego, co w jego mocy, by korzystanie w produktu dawało użytkownikowi satysfakcję. User Experience Designer opiera się głównie na emocjach użytkownika, tworząc produkt intuicyjny, użyteczny oraz przyjemny. Więcej o UX designie przeczytasz tutaj.

Namaluj mi swoją wizję

W takim razie, czym zajmuje się UI designer? Jak sama nazwa wskazuje – User Interface – projektowaniem interfejsu użytkownika. Odpowiedzialny jest on za wytworzenie środków technicznych, dzięki którym użytkownik zostanie doprowadzony do interakcji z systemem komputerowym. Najprościej mówiąc, odpowiedzialny jest on za wizualną część projektu tj. wytworzenie stylu przewodniego, dobranie odpowiedniej typografii, koloru, stworzenie wizualnych makiet, a w efekcie gotowego, finalnego produktu. UI designer również dba o kompozycje oraz zajmuje się branding design’em produktu.

Różnica między UX a Ul designerem

Różnica między UX a Ul design

Do it better, TOGETHER

Czy korzystałeś kiedyś z ładnie wyglądającej, nowoczesnej aplikacji, której obsługi nie potrafiłeś ogarnąć? Albo, czy byłeś zachwycony szybkością złożonego zamówienia na niezbyt urodziwej stronie? No właśnie, dlatego niezbędna podczas pracy jest komunikacja UX designer’a z UI designer’em. Ten pierwszy poniekąd przygotowuje fundament – bada grunt, na którym  UI designer buduje piękny dom. Te dwie sfery przeplatają się, nie tylko podczas początkowej fazy projektu, ale również i w trakcie, dlatego kluczem jest współpraca na każdym etapie wspólnego tworzenia.

2 w 1

Dlaczego zatem pracodawcy poszukują UX/UI designer’a? Sprawa jest dosyć prosta. Proces projektowy UX i UI jest od siebie współzależny. Niejednokrotnie User Experience Designer posiada kompetencje User Interface designer’a i na odwrót, dlatego wciąż warto poszerzać swoje kompetencje w dwóch tych dziedzinach. 🙂

Tags::

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *