LOADING

Type to search

Czy warto studiować grafikę komputerową?

Share

„Hura, hura, dzisiaj matura…” A po maturze? Oczywiście! Przyszli studenci staną przed wielkimi drzwiami z napisem: „wybór studiów”. Jest to ważna decyzja, która może znacząco wpłynąć na ścieżkę kariery przyszłych uczniów. Wśród tegorocznych maturzystów pojawiają się osoby, które zadają sobie pytanie: Czy warto studiować grafikę komputerową? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie z mojej perspektywy.

Czy warto w ogóle studiować?

I tak, i nie. Prawda ogólna jest taka, że studiowanie jakiegoś kierunku, nie uczyni Cię ekspertem. Warunek jest jeden, Twoja chęć. To od Ciebie zależy, ile wyciągniesz z tego czasu. Twoje umiejętności będą rosnąć proporcjonalnie do Twoich chęci oraz zaangażowania. Wiele lat zajęła mi zmiana podejścia do edukacji, dobre oceny postrzegałam jako miernik moich umiejętności, prawda jest niestety dosyć bolesna, rozwijaj się tak, by mieć czas na rzeczy ważne, rozsądź jaki jest rzeczywisty powód, dla którego chcesz rozpocząć studia. Jeśli Twoją motywacją jest posiadanie papierka albo aprobata rodziców, lepiej odpuść sobie na jakiś czas. 🙂

Przeorajmy tą grafikę!

Przejdźmy do konkretów. Jakie są minusy studiowania grafiki?

Czy warto studiować grafikę komputerową?

Czy warto studiować grafikę komputerową?

 1. Ona czuje we mnie… no właśnie, tu może nie wyczuć. 🙂 Pieniądze. Studia wiążą się ze sporymi kosztami. Czesne na uczelniach oscyluje w granicy 2000 zł – 3300 zł za semestr. Pomocnym może okazać się tutaj podjęcie się pracy dorywczej lub wybór studiów zaocznych.
 2. Materiały i wydruki – ten punkt poniekąd wiąże się z pkt. 1. Zakup materiałów oraz wydruki projektów zrealizowanych w ramach zajęć kosztują. Ponadto warto wyposażyć się w legalną wersję programów Adobe.
 3. Projekty, których nie chcesz robić niestety prędzej, czy później się pojawią. Studia grafiki mają za zadanie niejako pokierować i zainteresować Cię każdą dziedziną sztuki. Od grafiki warsztatowej, przez tworzenie animacji, modelowanie 3d, fotografię, marketing aż po zagadnienia z dziedziny UX/UI.
 4. Przedmioty, których nie chcesz się uczyć – Nienawidzisz historii sztuki, a najlepiej odnajdujesz się w bardziej praktycznych projektach? Na uczelni niestety pojawią się czasem przedmioty sławnego systemu ZZZ ( Zakuć – Zdać – Zapomnieć)
 5. Studia są czasochłonne – niestety studia grafiki wymagają regularności oraz systematyczności, projekty robi się przez cały semestr, więc oddanie gotowca na zaliczenie nie przejdzie. Studia zaoczne, czy też dziennie pochłaniają bardzo dużo czasu.

Dlaczego warto?

Zatem, czy istnieją plusy studiowania grafiki komputerowej? No jasne!

Czy warto studiować grafikę komputerową?

Czy warto studiować grafikę komputerową?

 1. Nauka praktycznych rzeczy – na studiach nauczysz się podstawowej obsługi programów. Warto zaznaczyć, że umiejętność ta jest dopiero początkiem Twojej graficznej przygody.
 2. Papierek – wiele razy słyszałam, że będąc grafikiem nie potrzebujemy na to papierka, ponieważ liczą się umiejętności oraz portfolio. Zgadzam się z tym, ale dzisiaj jestem trochę bardziej świadoma, co kryje się za ideą tego papierka. A mianowicie jest to podstawowa wiedza z praktycznie każdej dziedziny sztuki, grafiki.
 3. Praca z autorytetami – na studiach będziesz mieć okazję uczyć się od najlepszych i pracować z profesjonalistami. Ponadto, dostaniesz feedback odnośnie Twoich prac oraz pomoc w razie potrzeby. Z perspektywy mojej uczelni zauważyłam jedno, wykładowcy w większości nie traktują nas jako szarych studenciaków, ale jako partnerów, naprawdę chcą nam pomóc w rozwoju i pokierować nami we właściwy sposób. Zachęcają do uczestniczenia w wystawach, dają możliwość wystawienia swoich prac, zapraszają nas na eventy oraz wydarzenia designerskie, prowadzą dodatkowe koła. 🙂
 4. Znajomości – będąc na takich studiach tworzysz sieć swoich znajomości na przyszłość oraz zdobywasz przyjaciół na całe życie, którzy będą gotowi, by pomóc Ci w Twoich artystycznych bojach.
 5. Studia poszerzają Twoją kreatywność i zachęcają do nieszablonowego myślenia. Na studiach graficznych liczy się pomysł, nie tylko wykonanie.
 6. Motywacja do rozwoju – wielu moich znajomych pytało się mnie, czy dają mi coś te studia, skoro sama muszę pracować nad swoim rozwojem. Oczywiście, że tak. W życiu nie zrobiłabym tyle projektów, gdyby nie motywacja ze strony wykładowców (lub jak kto woli: motywująca presja i ryzyko niezdania semestru 😀 ). Dzięki takim studiom można zagłębić się w wiele dziedzin, do których normalnie nie mielibyśmy dostępu.

Wybór Uczelni

Wiesz już, że bycie na studiach grafiki nie uczyni Cię grafikiem, tak samo jak stanie w garażu nie uczyni Cię autem? Jesteś zdeterminowany, świadomy celu, dla którego chcesz rozpocząć kolejny etap swojej nauki, więc postawiłeś na grafikę komputerową? Super! Jaką Uczelnie Wyższą wybrać? Przede wszystkim nie decyduj po wpływem emocji. Zrób research. Poczytaj opinie, napisz do absolwentów danej szkoły, sprawdź kadrę, a nawet porozmawiaj z wykładowcami.

Zastanów się, czego oczekujesz od studiów. Czy jest to głównie rozwój Twoich artystycznych umiejętności (ASP), czy nauka bardziej praktycznych rzeczy (Uczelnie techniczo – informatyczne). Oczywiście sprawa nie jest tak zero-jedynkowa 🙂 W obydwóch tych przypadkach będziesz poruszać się na tych dwóch płaszczyznach. Z mojej perspektywy jako studentki Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach o specjalizacji UX design oraz perspektywy moich przyjaciół z Akademii Sztuk Pięknych, widzę, że wiedza przekazywana na uczelniach technicznych jest bardziej praktyczna. Podczas gdy moi znajomi dziargali kolejny linoryt, ja uczyłam się zasad budowania stron internetowych, czy tworzenia identyfikacji wizualnej. Oczywiście wszystko zależy od uczelni, więc poddaję ten temat pod dyskusję.

Podsumowanie

Podsumowując, zadajmy sobie jeszcze raz to pytanie: Czy warto studiować grafikę komputerową? Odpowiedź mimo równowagi plusów i minusów, to zdecydowane TAK. Studia te mogą wiele wnieść do Twojej kariery, ale pod jednym warunkiem, Twojej chęci oraz świadomości, po co tam idziesz. 🙂

3 komentarze

 1. Oczywiście, że warto studiować grafikę! Wystarczy tylko spojrzeć cóż dobrego wyrosło z Ariany S.!

  Odpowiedz
 2. Ewa 5 lipca 2019

  Oczywiście, że warto. Talent co prawda to podstawa, ale na studiach na pewno można się dowiedzieć wielu nowych i przydatnych rzeczy, poznać nowe techniki i doskonalić się w tym kierunku. A zawsze papierek się przydaje 😉

  Odpowiedz
 3. Alina 5 lipca 2019

  Myślę, że na początek drogi z grafiką, dobrze jest zdobywać wiedzę od kogoś kto choć trochę ma o tym pojęcie i „wprowadzi” nas w świat projektowania. A potem to już tylko praktyka czyni mistrza 😀

  Odpowiedz

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *