LOADING

Type to search

Persona w procesie UX design

Share

Wyobraź sobie sytuację, że Twój szef poprosił Cię o wybór i kupno stroju dla dziecka jednego z swoich przyjaciół. Ty idąc do sklepu wybierasz śliczną różową sukienkę z błyszczącymi lakierkami na 8 letnią dziewczynkę. Następnie dzwonisz do swojego szefa, by zatwierdzić wybrany przez Ciebie strój. Podczas rozmowy słyszysz, że dziecko nie ma 8, tylko 14 lat, że nienawidzi różowego koloru oraz, że pomyliłeś płeć, bo to nie dziewczynka tylko chłopiec. Informacje o tym zmieniają Twoje spojrzenie na sprawę, prawda? 🙂 Po to właśnie tworzy się persony i dzisiaj opowiem, czym jest persona w procesie UX design.

Czym jest persona?

Persona w procesie UX design (i nie tylko) to archetyp użytkownika zawierający informacje na jego temat tj. wartości, cele, wiek, pasje, zainteresowania, umiejętności oraz oczekiwania. Zatem, persona jest niejako uosobieniem naszego odbiorcy, klienta. Pozwala nam zwizualizować oraz nabrać empatii do naszego użytkownika. Potraktować go jako realną osobę oraz głębiej zrozumieć motywacje, które nim kierują.

Persona? Poproszę! Jak zacząć?

Stworzenie dobrej persony jest konsekwencją przeprowadzenia rzetelnych badań, jakościowych oraz ilościowych. Przypominam sobie sytuację, która miała miejsce jakiś czas temu podczas pracy nad jednym z studencko – UXowych projektów. Oglądowo przed przeprowadzeniem badań oraz wywiadów stworzyliśmy proto-personę. Po przeprowadzeniu wywiadów pogłębionych oraz rozmów i ankiet, byliśmy zdziwieni, że o mało co nie zaczęlibyśmy realizować platformy, która nie znalazłaby odbiorców, a nasza proto-persona jest nikłym procentem, na którym skupiamy się dzisiaj. Często bywa tak, że w naszej głowie kreujemy sobie zupełnie inny obraz odbiorcy niż jest w rzeczywistości, dlatego warto by persona była potwierdzona przez badania.

Skąd czerpiemy informacje o użytkownikach?

  1. Przede wszystkim są to wywiady oraz badania
  2. Dane z systemów analitycznych. Mocnym narzędziem na sam początek okazuje się Google Analytics, czy popularny Facebook.

Ale, że jedna?

Pewnie zadajesz sobie pytanie, jak można opisać całość użytkowników na jednej kartce? Przecież jest to praktycznie niemożliwe. Zazwyczaj pracując nad stworzeniem persony, wykrystalizuje się nam kilka segmentów użytkowników. Jest to jak najbardziej w porządku i świadczy o dobrej jakości badaniach. Kluczem jest posegregowanie i wyodrębnienie szczególnych typów. W rezultacie może powstać nam kilka person.

Jakie informacje powinna zawierać persona?

Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz 🙂 Na przykład, najczęściej znajdujące się informacje to: dane demograficzne, wiek, płeć, zainteresowania, problemy, bóle, hobby, pasje, czy preferencje. Poniżej wrzucam Wam model Persona Canvas, z którego ja najczęściej korzystam.

Persona w procesie UX design, Persona Canvas, źródło: https://www.revelx.co/blog/canvas-toolkits/

Persona Canvas, źródło: https://www.revelx.co/blog/canvas-toolkits/

Czy serio warto?

Podsumowując, zdecydowanie warto. Kluczem jest zwrócenie uwagi, by persona która powstanie była jak najbardziej realna – niewyidealizowana, ponieważ pozwoli nam to nieco szerzej spojrzeć na naszego odbiorcę oraz zrozumieć jego potrzeby, problemy, wymagania, trudności itp. Stworzenie persony pozwoli nam twardo stąpać po ziemi i nie patrzeć na naszego użytkownika przez pryzmat naszych doświadczeń i aspiracji. Ponadto jest pomocnym narzędziem do pracy w większym teamie. 🙂

1 Comment

  1. Wiem na pewno, że Ariana S. to wybitna PERSONA: archetyp prawdziwej kobiety, który uwielbiam wizualizować! Niestety ma również pewne wady… mianowicie zbyt rzadko dodaje tak wspaniałe artykuły!

    Odpowiedz

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *