LOADING

Type to search

Czym jest UX design?

Share

Z czym zjeść ten cały UX design?

Przeglądając ogłoszenia o pracę, coraz łatwiej jest nadziać się na wielkie poszukiwania UX designerów. Kim są, dlaczego są potrzebni, a przede wszystkim czym jest UX design? Co kryje się pod tym tajemniczym dwuliterowym skrótem?

UX design to nic innego jak projektowanie doświadczeń użytkownika. Brzmi tajemniczo, ale sprawa jest o wiele prostsza niż się wydaje! User Experience jest po prostu dbaniem o to, aby produkt wzbudzał pozytywne odczucia w ludziach, którzy z niego korzystają.

Jak wiele razy miałeś ochotę rzucić swoim telefonem, bo zamawiając buty spędziłeś na tym 15 minut więcej niż zakładałeś? No właśnie… w skrócie, właśnie tym zajmuje się UX design, by było szybciej, łatwiej i przyjemniej.

UX – użyteczność dla mnie i dla Ciebie

Kluczowym synonimem pojęcia UX jest użyteczność. Przyjęło się, że graficy odpowiadają za miły dla oka obraz, sprawa z UX design jest nieco głębsza. Fundamentem projektowania użyteczności jest tworzenie skupione na użytkowniku, ponieważ chcemy dopasować się do jego potrzeb, oczekiwań oraz rozwiązać problemy, które stoją na jego drodze. Proces projektowy jest złożony i wymaga zaangażowania nie tylko ze strony projektanta, ale również potencjalnego konsumenta.

Masz jakiś problem? Pozwól, że go rozwiąże!

Praca w UX-owskim środowisku rozpoczyna się od badań i research’u. UX designer weryfikuje rynek zanim przystąpi do działania, analizuje, tworzy wykresy, wnioski, wzór persony, przeprowadza wywiady. W przypadku istniejącej już funkcjonalności UX-owiec często szuka, gdzie użytkownik potrzebuje pomocy albo z jakiego powodu rezygnuje z danej usługi. Przydatnym narzędziem do tego celu jest Google Analytics (tym zajmiemy się jeszcze w przyszłości).

Let’s try fix it!

Gdy mamy już wyniki badań, kolejnym krokiem jest wyciągnięcie wniosków i można przystępować do działania! Tworzenia pierwszych szkiców, makiet oraz prototypów. Co ważne, podczas pracy szczególną uwagę przykłada się do architektury informacji, projektowania interakcji, czy content’u.

Jest potrzeba, jest i wykonanie!

Na naszych oczach dzieje się istna rewolucja. Widzimy, że projektanci UX są coraz bardziej doceniani. Widzimy wielkie zmiany w tym aspekcie! Rynek otwiera się na specjalistów w tej dziedzinie, a zapotrzebowanie rośnie.

Zatem, czym jest UX design?

Zadajmy sobie jeszcze raz to pytanie, czym jest ux design?

  • Jest to przede wszystkim szersze spojrzenie na sprawę
  • Ustalenie i osiągnięcie celów przez regularne badania, dopracowywanie funkcjonalności
  • Stworzenie produktu funkcjonalnego i użytecznego, z którego użytkownik podczas użytkowania będzie czerpać satysfakcję
  • Współpraca z UI designerem oraz zespołem deweloperskim, zachowując integrację pomiędzy wynikami badań oraz wizualną stroną produktu
  • Projektowanie zgodne z modelem T (o tym możesz poczytać tutaj)
Tags::

3 komentarze

  1. Genialny artykuł! Dzięki niemu wiem z czym dziś na obiad zjeść UX Design!

    Odpowiedz

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *